Dünya çocukları 23 Nisan’ı Yenişehir sokaklarında kutladı

Mersin Yenişehir Belediyesinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Mersin’e gelen 5 ülkeden 150 çocuk kortej yürüyüşü ve dans gösterileriyle 23 Nisan’ı kutladı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de çocuklara eşlik ederek, coşkularına ortak oldu. 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Yenişehir Belediyesi ve Bahçeşehir Koleji iş birliğiyle Mersin’e Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Kuzey Osetya’dan çocuklar geldi. Kutlamalar kapsamında Yenişehir’in birçok noktasında dans gösterilerinde bulunan çocuklar, 23 Nisan’da düzenlenen kortejle bayramın coşkusunu doyasıya yaşadı. Çocuklar ülkelerine özgü dansları sergileyerek Yenişehirlilere görsel bir şölen sundu. Renkli kostümler ve coşkulu performanslar, bayramın neşesini daha da arttırdı.

Kushimoto Sokağı’nda bir araya gelen çocuklar Bahçeşehir Koleji bandosu eşliğinde yürüdü. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in de katıldığı kortej yürüyüşüne vatandaşlar de sevgi gösterileri ve alkışlarla destek verdi. Daha sonra Alanya Sokağı’na geçen çocuklar burada geleneksel danslarını Yenişehirliler için sergiledi. 

“‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyen Muhata Kemal Atatürk’ün izinden yürüyoruz”

Kutlama programında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “104 yıl önce Büyük Önderimiz, dünyanın en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş mücadelesi verirken, bu toprakların vatan olmasını sağlarken, o koşullarda TBMM’yi kurdu. Önderimizi ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Büyük Atatürk vatanımızı gençlere emanet etti ve bu bayramı da çocuklara armağan etti.  Bugün burada 5 ayrı milletten çocuklarımız var. İş birliği Bahçeşehir Kolejimize teşekkür ediyorum. Görüyoruz ki çocukların başka bir bayramı yok. Çocuklar bayramlarını burada yaşıyor çünkü Türkiye’nin değil dünyanın tüm çocuklarına armağan edilen bir bayram. Dün 14 yaşındaki Ukraynalı Mykolay ile konuştuk. Dedi ki ‘benim tek bir hedefim var, bir gün başkan olursam dünyada barış için çalışacağım.’ Barış ve huzur içinde yaşamanın kıymetini ancak kaybettiğinde anlıyoruz. Ne mutlu bize ki ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ve ‘Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir.’ diyen Muhata Kemal Atatürk’ün izinden yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x