Samsung Apple’ı yine tokatladı! İşte 2024’ün lideri!

Akıllı telefon pazarı 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 6 oranında büyüme kaydederek öne çıktı. Samsung, Apple‘ı geride bırakarak tekrar küresel liderliğe yükseldi. Bu dönemde 296.9 milyon sevkiyat ile sektör, tarihinin en yüksek gelirlerini elde etti. Özellikle Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da sağlam bir performans sergileyen pazar, yükselişini sürdürdü.

Avrupa’nın özellikle Orta ve Doğu kısımları en fazla büyüme kaydeden bölgeler oldu. Genel tüketici talebi kademeli olarak artarken, pazarlarda stok seviyeleri de iyileşme göstermeye başladı. Premium ürünlerden elde edilen gelir, sevkiyat sayılarından daha hızlı bir artış gösterdi. Bu trend, katlanabilir telefonlar gibi yeni form faktörlerinin ve özelliklerin yükselişi ile devam edecek gibi görünüyor.

Samsung Apple’ı yine tokatladı! İşte 2024’ün lideri!

Samsung, global sevkiyatların yüzde 20’sini kaparak Apple‘ı solladı. Apple ise önceki çeyrekte biriken yüksek stoklar nedeniyle yıllık yüzde 13’lük bir düşüş yaşadı. Beş büyük marka arasında ise Xiaomi, yüzde 34’lük bir artış ile en hızlı büyüyen marka oldu. Xiaomi, neredeyse tüm ana pazarlarında büyüme kaydetti.

Bazı markaların performansı bölgesel olarak farklılık gösterdi. Transsion markası (Tecno, Itel ve Infinix), Doğu Avrupa, Hindistan, Asya Pasifik ve Orta Doğu ve Afrika’da güçlü bir performans sergiledi. Buna karşın OPPO, pazarlardaki artan rekabet nedeniyle düşüş yaşadı. Önümüzdeki dönem için pazar görünümü parlak ve bu trendin 2024’ün ikinci çeyreğini aşarak devam etmesi bekleniyor.

Bu gelişmeler, akıllı telefon pazarının küresel çapta nasıl bir ivme kazandığını ve teknoloji devlerinin nasıl rekabet ettiğini gözler önüne seriyor. Yeni teknolojiler ve tüketici talepleri doğrultusunda şekillenen bu pazar, ilerleyen dönemlerde de teknoloji severler için çeşitli yeniliklere sahne olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x